Zenginliğinizi ne yok ediyor?

businessman öğrenme

Zenginliğinizin olmaması ve bunları yok eden nedenler şunlardır:

Motivasyonun olmaması:


Birçok insan büyük potansiyel ve yetenek sahip olsa da, çok az insan bu becerileri zenginliğe dönüştürmeyi başarıyor. Bunun temel nedeni ise motivasyonun hiç olmamasıdır. İnsan kendini motive etmeli ve çevresinde bu amaca hizmet eden bir ortam kurmalıdır. Motivasyon insanın iç potansiyelini ve yeteneklerini ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Düzgün terbiyenin olmaması:


Ebeveynler tarafından zenginlik hakkında gerekli bilgilerin elde edilmesi ve kavranması erken yaşlarında çocukların terbiye edilmesi için önemlidir. Çocuk mali yönden yetkin olma ve kendisinin ne kadar mali refahı yaratabileceğini bilmelidir. Tüm dünya genelinde birçok aileler zenginliğe ve paralara karşı davranış tarzlarını nesillerden nesillere iletir. Bu nedenle, ya ebeveynler çocuklarına gelecekte zenginlik imparatorluğu kurmayı, ya da paralarını havaya sovurmağı aşılayacaklar.

Zamana karşı kayıtsız yaklaşmak:


Zaman hayatta sahip olduğumuz en değerli kaynak olduğundan ona karşı kayıtsız davranış tarzı zenginliği işte eden başlıca faktörlerden biridir. Zaman - değersiz mülktür ve onu başka bir şeyle değiştirmek mümkün değildir. Bilge ve varlıklı kişiler kendi zamanlarına karşı yeterince duyarlı yanaşırlar. Onlar daima onların planlarını zarar bilecek şey ve insanlardan kaçarlar. Zamanı boşa harcamak bile gerçek kapasitelerini belirleyen birçok insanın zenginliğini yok ediyor. İnsanların çoğunluğu değerli zamanını öldürerek sadece para için çalışırlar.

Tasarrufun olmaması:


Tasarruf etmeyen ve tasarruf için belli miktarda malzemeye sahip olmayan insanlar sürekli bir şeylere ihtiyaç duyarlar. Genellikle böyle insanlar sahip oldukları paraları koruyamıyor ya da çok para harcamaya alışık etmişlerdir. Tutumlu olmak ise zengin olmanın ayrılmaz bakımından önemlidir.

Disiplinin olmaması:


Her birimiz her zaman zengin olmaya potansiyele sahibiz. Herhangi bir kişi motivasyona sahip olsa bile, disiplinin olmaması ona zenginlik elde etmeye ve onu uzun vadeli perspektifte korumaya engel çıkaracak. Dünyanın tüm paraları disiplinsiz insana ait olsa bile, o kısa sürede onları rüzgara savuracak.

Mali eğitimsizlik:


Mali eğitimsizlik deyince, finans hakkında anahtar konumlu bilgilerden habersiz olmanız öngörülüyor. Çoğu durumda, mali yönden cahil olan insanlar düzensiz şekilde yatırım yapar ve paralarının göz göre göre israf olmasına razı olurlar. İnsanların 80%'i işte bu kategoriye aittir.

Teknoloji yetmezliği:


Teknolojileri hayatımıza uygulamak bize birçok avantaj kazandırır. Günümüzde bilgisayarlar, internet geniş çapta kullanılır. Modern dünyada mali refahını sağlamak için bilgisayar programlarını kullanmayı bilmek ve diğer teknolojilerden haberdar olmak mutlaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder