Parayla davranışta yol verdiğimiz hatalar

Amerikan doları

Para konularına karşı basit ve düzgün olmayan alışkanlıktan vazgeçmek öyle kolay değil, çoğu zaman bu davranışın başlıca nedeni kişinin finans alanında yeterli bilgiye sahip olmamasıdır.

Hatta önceden iyi şekilde düşünülmüş finans planına sahip olsanız bile paralara karşı en küçük yanlış davranış şekliniz para konusunda başarı kazanmaya engel olacaktır.

Örneğin, bir an borclarınızdan kurtulmak istiyorsunuz, fakat aynı zamanda arkadaşlarınızdan geri kalmamak için pahalı mekanlara giderek para harcıyorsunuz. Bununla önünüze koyduğunuz hedeflere ulaşmanız zor.

İnsanlar genellikle finansal konularda hangi hatalara yol verir ve bu hatalardan sizce nasıl kaçmak mümkündür?

Duygusal giderler:


Alışveriş yapmak bir çok insan için ruh seviyesini yükseltmek ve neşelendirmek için bir araçtır. Fakat duygusal ya da dürtüsel maliyetler nadiren yardımcı olur ve aksine, durumu zorlaştırır. Alışveriş yaptıktan hemen sonra oluşan hisler geçicidir.

Dürtüsel alışverişten kurtulmak için kendiniz için birkaç basit kural belirleyin. Örneğin, alışverişe yollanmadan önce kendiniz için bir liste yapın ve bu liste dışına çıkmayın. Veya herhangi plansız eşyayı almadan önce kendinizi 24 saat boyunca beklemeye mecbur edin.

Borç para vermek:


Arkadaşlara veya akrabalara belli miktarda borca ​​para vererek el uzatmak elbette, iyi bir şey. Fakat bununla aynı zamanda hem kendi bütçenize ve hem de size yakın insanlarla ilişkilerinize zarar vuracaksınız. Zamanla da parasız ve arkadaşsız kalacaksınız.

Arkadaşınızın sorununu ona borç para vermeyerek başka yöntemlerle çözmeye çalışın. Yok eğer yalnızca parayla yardım etmek istiyorsanız, bu parayı sadece ona hediye edin. Böylece, o sizin borcunuzu ödemedikde kendinizi incinmiş hissetmeyeceksiniz ... Yok eğer ona kendi kişisel büdcenizden böyle bir hediye edecek konumda değilseniz, en iyisi borc ​​para vermeyin.

Başkalarının hesabını ödemek:


Öyle insanlar var ki, kahvaltı yaptıktan sonra ya da alışveriş sırasında kendi arkadaşlarının hesabını ödemekle gurur duyarlar. Başkalarının hesabını ödemekle artık borcluysanız endişelenme zamanı.

Düzenli olarak yakınlarının veya arkadaşlarının hesabını ödeyen insanlar bir an bu insanların böyle davranış şekline alışık olduğunu gözlemler ve onlar sürekli sizden bunu yapmanızı bekleyecekler. Bunu yapmayınca ise ilişkiler doğal olarak bozulur.

Maaştan maaşa yaşamak:


Her ay aylık masrafları ödemeyip ilk zorunlu eşyaları alıyor, geri kalan miktarı ise istediğiniz şekilde çarçur ediyorsunuz. Tüm maaşınızı harcıyor, tasarruf olarak belli miktar ayırmıyor ve kendi geleceğinize yatırım yapmıyorsunuz. Bu demektir ki, sizin "kötü gün" için biriktiğiniz üç beş kuruşunuz olmayacak, "olağanüstü" durum ortaya çıkması durumunda ve kariyer bittiğinde sizin rahat emeklilik maaşınız olmayacak.

Bu durum ile yüzleşmemek için yukarıdaki tüm hususlar dikkate alınarak özel bütçeyi planlamak mutlaktır. Bu amaç için böyle bir kural kullanabilirsiniz: kötü gün için tasarlanmış fon tasarruf modunda 6 ay içinde yaşam için sarf ettiğiniz maliyetlere eşit olmalıdır. Emekli olduktan sonra kullanmak için ayırdığınız tutar ise gelirinizin 10%'ini oluşturmalı.

Gerçeklerden uzak olmak:


Kendi kredi kartındaki ve bankadaki hesabınızı incelemekten kaçıyorsanız, büyük borç yatağında yatıyorsunuzdur. Sorunu görmezden gelerek onun kendiliğinden aşılacağını beklemek aptallıktır.

Bu hataya yol vermemeğin tek yöntemi - sorunu dikkatle öğrenmek ve onun çözümü için plan yapmaktır. Artık yaşanan olaylara tepki vermek yerine, daha dikkatli olmak gerekir. Kredi tarihçenizi, borçlarınızı, masraflarınızı sürekli kontrol altında tutun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder