Neden mutlu insanlar daha fazla para kazanıyor?

Mutlu başarılı isanlar daha fazla kazanıyor

Bazılarınız kabul eder ki, gelir düzeyi ile mutluluk seviyemiz bir anlamda karşılıklı ilişkiye sahiptirler. Bununla birlikte, böyle bir yanlış düşünce mevcuttur ki, çok fazla servete sahip olmak insanı mutlu ediyor.

Bu konu ile çok sayıda araştırma yapılmasına rağmen, en popüler olanı Priston Üniversitesi'nin araştırması. 2010 yılında bilim adamları bile fark ederler ki, mutluluk hissi, gelirin artması ile birlikte artar. Fakat gelir seviyesi yılda 75 000 dolara ulaştıktan sonra bu tutardan daha fazla kazansa bile bundan memnuniyet ve mutluluk duymaz.

Bunun aksine, mutluluk hissinin finansal refaha sebep olduğu gerçeği doğrudur ve son zamanlarda yapılan bir kaç araştırma bunu kanıtlamıştır. Örneğin, ABD Ulusal Bilimler Akademisi yayınladığı bilimsel çalışmaya göre, hayatından memnuniyet duyan genç insanlar gelecekte çok para kazanıyor.

Peki neden mutlu insanlar daha fazla para kazanıyorlar? Araştırmaya göre, bunun için aşağıdaki nedenler vardır:

Mutlu insanlar iyimser karaktere sahiptirler:


Mutlu insanlar hayatın onlara okuduğu meydana karşı gitmeye ve risk yapmaya hazırlar, bu da gelir elde etmek için onlara geniş şans yaratır. Ayrıca, onlar başarısız kararlarına kişisel yenilgi olarak değil, yeni bilgi ve deneyim kazanmak imkanı gibi bakıyorlar.

Mutlu insanlar işten daha az uzaklaşmaya çalışırlar:


Kuşkusuz, mutlu olmak ruh halini etkiliyor. Hayatından memnun olan insanlar zamanlarının çoğunu işte geçirir ve nadiren bültene çıkar.

İllinois Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya bakılırsa, mutlu çalışanlar kendini mutsuz sanan insanlardan 15 gün daha az evde geçiriyor ve 10 yıl daha fazla yaşıyorlar.

Batı Sidney Üniversitesi ekonomi profesörü Satya Paul yazıyor: "Sağlıkla ilgili kendini kötü hissetmek tabii ki, verimliliğe ve insanın çalışma yeteneğine olumsuz etkiler ki, bu da gelir seviyesinin inmesine sebep olur".

Mutlu insanlar daha verimlidir:


Warwick Üniversitesi (İngiltere) bilim adamları mutluluk ve verimlilik arasında ilişkinin olduğunu tespit ettiklerini iddia ediyor. Ekonomi profesörleri Andrew Oswald, Eugenio Proto ve Daniel Sgroi tesadüfi örnekleme yolu ile tayin edilen insanlarla deney gerçekleştirdiler ve bu zaman bile belli oluyor ki, kendisini mutlu eden insanlar diğerlerinden 12% daha fazla verimliliğe sahiptirler.

Üretken insan işinde belli avantajlara sahiptir. Rehber şahıs söz konusu işçinin verimliliğinin farkına vardığı zaman onun iş ortamında gelişmesi için ortam hazırlar ve elde ettiği maaşı artırır.

Mutlu insanlar daha yüksek efektifliğe sahiptirler:


"Mutluluk bulaşıcıdır. O ilk olarak ekipiniz arasında bulaşır ve daha sonra en önemlisi müşterileriniz de buna "bulaşır" "- diye "Tüm Afrikalılar için zenginlik" kitabının yazarı ve Grandeur Touch şirketinin iş stratejileri üzere baş danışmanı Idowu Koyenika der. Bu nedenle, mutlu çalışanlar olumlu sonuçlara neden olur ve bu da sonuçta maaş ücretinin artırılmasına neden olur.

Mutlu insanlar sorunu çözer, onu yaratmaz:


"İnsanların çoğu sebepsiz yere sorun yaratır, iş yerinden, patronundan, birlikde çalıştığı ekipden şikayetlenir. Mutlu insanlar ise aksine, sorunların çözümünü aramaya meyillidirler "- lider niteliklerinin gelişmesi üzere eğitmen Lynda Talley söyler.

Mutlu insanlar kendilerine yatırım yapar:


Lexion Capital yatırım şirketinin kurucusu ve CEO'su Elle Kaplan diyor: "Mutlu insanlar daha çok para kazanıyor, çünkü onlar sürekli kendini geliştirir, yeni bilgiler kazanır ve kendi geleceklerine yatırım yapıyorlar. Ayrıca, kendisine yatırım yatırınca mutluluk düzeyi de yükselir. Belki, insanın kendisi için yapabileceği en iyi şeylerden biri de budur. ".

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder