Hayat aslında masallardakı gibi değil


İngiliz kralı "Aslan yürekli" Richard uzun boylu ve güçlü biriydi. O sahip olduğu güç ile gurur duyar ve insanlara ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamayı seviyordu. Bir gün o köy arazisinden atı ile geçerken onun atı, nalını kaybediyor. Neyse ki o köyün yakınında bir demirci bulunur.

"Bana iyi bir nal ver" - diye Richard demirciye söylüyor. Onun isteği hemen yerine getiriliyor. Richard nalı eline alır ve eli ile iki yere böler. "Bu en iyi nal değil" - der ve devam eder: "Bana daha iyisini ver". Ona ikinci kez nal verilse de, kral onu da ikiye böler. Demirci üçüncü kez nal verir. Bu kez Richard memnun kalır ve bu nalı ata vurmasını söyler.

İş yerine getirildikten sonra Richard demirciye sikke para verir. Demirci bu parayı parmaklarının arasında eğerek ikiye bölüyor. Artık şaşkınlık sırası Richarddaydı. O cebinden daha büyük sikke çıkarır ve demirciye uzatır. Demirci bu sikkeyi de iki bölerek diyor: "Bu hiç de iyi para değil, bana en iyisini ver". Bu zaman Richard gülümsüyor ve kılıcını kaldırarak demircinin başını vücudundan ayırıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder