Müşteriyi İyi Karşılamanın Önemi


Müşterinizi nasıl karşılıyorsunuz? Nelere dikkat etmeniz gerektiğini etraflıca düşünmüş müydünüz? Size birkaç öneride bulunabiliriz.


Müşteriniz salondan içeriye girdiği anda sıcak bir şekilde karşılanmalıdır. Eğer bir muhatap bulamazsa kendisini “özel” hissetmeyecek ve salon hakkında ilk izlenimi olumsuz olacaktır. Sıcak bir karşılama her ne kadar kolay bir işmiş gibi görünse de aslında her başlayan güne aynı motivasyonla başlamayı gerektirir. Geçmişteki yazılarımızda motivasyon hakkında birçok konuya değinmiştik.

Nasıl konuşulacağını bilmek müşteri ilişkilerinde önemli bir noktadır.


  • Birisi size nasıl olduğunuzu sorduğunda cevabınızı çok fazla uzatmayın.
  • Güncel konulardan bahsederek konuşmaya iki tarafın da aynı oranda katılabileceği bir ortam oluşturun.
  • Yüksek ya da düşük tonla konuşmayın. Rahatlıkla duyulabilecek bir ton seçin.
  • “Siz” kelimesi ile hitap etmek saygı ve resmiyet anlamına gelir. Tanımadığınız kişilerle konuşurken “Sen” hitabından kaçınmak gerekir.

Müşteri karşılarken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta kılık kıyafettir. Salonda çalışan her kademeden personelin nasıl giyinmesi gerektiği önceden belirlenmiş olmalıdır. Eğer farklı bir durum söz konusu ise uyarılar en hızlı şekilde yapılmalıdır. Bakımlı olmayan bir insan, karşısındaki önemsemiyormuş izlenimini verebilir.

Çalışan personellerin bir anda ortadan kaybolması kuaför salonlarında sıklıkla karşılaşılabilen bir sorundur. Müşterinin iyi bir şekilde karşılanamamasının en büyük sebeplerinden birisi de budur. Hangi personelin nerede durması gerektiği önceden belirlenmelidir. Karşılamayı yapacak kişiler sürekli değişmemelidir.

Müşteri profilinize göre nasıl bir karşılama yapmanız gerektiğini en iyi siz bilirsiniz. Önemli olan, buna dikkat etmeniz gerektiğinin farkında olmanızdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder