Paranıza uygun yaşamaya değermi-peki arzularınız?


Neredeyse kişisel maliyetlerin kontrol edilmesi üzere tüm yöntemler bizi kazançımızı, elimizdeki malzemelere uygun yaşamaya davet ediyor. Ama gerçekte herhangi bir arzuyu öldürmek için en mantıklı yöntemdir. Çünkü bizlerden çoğu ilginç, parlak ve renkli hayat yaşamaya can atıyor, ama sınırlı gelir düzeyi ile bunları gerçekleştirmek hiç de her zaman mümkün olmuyor.
Kazanmak yerine daha az harcamayı öğrenmek için mutlaka bütçe planlaması gerekir. Daha çok harcamak istiyorsan - daha fazla kazanmaya çalış. Bu orantılı cebri mantıkta aslında ciddi bir paradoks duruyor. Çünkü malzemelere uygun yaşam tarzı insanı ek gelire (yeni kaynak) arayışına heveslendirmiyor. Çoğu insanlar ellerinde olanlara tatmin olmaya çalışıyor ve daha çok şey elde etmeye çaba göstermiyorlar.

Malzemelerine göre yaşayan insanlar oldukça basit yaşam tarzı sürüyor. Bu prensibi yalanlayanlar ise, daima yeni imkanlar ve kendi arzularını gerçeğe dönüştürmek için yeni malzemeler arayışında olurlar. böyle bir yaklaşım hiç de her küçük süs eşyasına vesaire göre boşuna para harcamak anlamına gelmiyor. Savurganlık hiç zaman bağışlanılmır. Sadece insanlar daha iyi yaşamak istiyor ve bunu nasıl yapmayı biliyorlar.

Sizin hep kanaatkara olmak veya daha iyiye (mükemmele) can atma gibi tercihiniz vardır. Bu zaman, aynı anda her iki yönde ise hareket etmek mümkün değildir. Eğer ikinci seçeneği seçerek, çevre gerçekliğin kavranması Ilse ilişkin kendi hayal sınırlarınızı genişletmiş olursunuz. Eğer para açısından sıkıntı çekiyorsanız alışkanlık verdiğiniz hayat tarzını (hayatının normal gidişini) hemen bozmaya acele etmeyin. Önceki mali rifahınızı veya hatta daha iyi kaynaktan kazanmak imkanını elde etmeye çalışın.


Eğer içinizden herhangi bir eşyayı almak geçiyorsa, fakat maddi durum buna imkan vermiyorsa, kendi arzunuz vazgeçmeyin. Ama aynı zamanda onu almak için borç almaya da acele etmeyin. Çünkü bu borç şu anda sizin cebinize uygun değildir. Tüketim amacıyla alınan borç ve krediler - sizi hiçbir yere götürüp-açmayacak bir yoldur. Daha iyi olur ki, bu miktarı nasıl kazanmak hakkında düşünün.

Beyninizi yaşam kalitesinin iyileştirilmesi hakkında düşünmeye adet yaptırın. İyi temin edilmiş insanlar ile daha fazla iletişim kurun, onların yaşam deneyimini kabul edin. Ellerinizi yanına düşürmek, teslim olmak ve yakınmak için hep zamanınız olacaktır. "Hiçbir şey alınmıyor" diye düşünerek kendinize eziyet etmeyin. Çünkü böyle bir sonuç zor ki, sizi tatmin edebilir. Daha yüksek standartlara ulaşmaya can atmak isteği sizin beyninizi böyle bir hayat için malzeme arayışına kökleyecek. Buna göre de düşüncelerinizi egzersiz yaptırın ve zengin insanlar gibi düşünmeyi öğrenin.

Bütçeniz gelir ve çıkar parçaları arasında uyum yaratmak niyetiyle kendinize aşırı kısıtlamalar koymayın. Size hoş olan hayatı tarzını yaratmaya imkan verecek imkanların arayışına dikkatinizi yöneltin. Hedefler belli edin, plan yapın, gerekli bilgiyi elde edin ve size gereken yönde harekete geçmek için somut önlemler görün. Cüzdan olan paraların haddi sadece etkili bir araçtır. Buna sizin hayatınızı yönetmek imkanı vermeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder