Problem çözme yöntemleri


Kendinizi nezamansa sorun çözümü uzmanı olarak tasavvur ettinizmi? Sanırım yok. Ama aslında biz daima problemler çözüyoruz. Bunun üstesinden ne kadar iyi olursak, hayatımız da bir o kadar daha rahat olur.
Zorluklar kendini çeşitli formda dışa verebilir. Bu sıradan, günlük kaygılar da olabilir:
  • bu akşam yemeğe ne yapayım?
  • İşe hangi güzergahtan gideyim?
Ya da daha zor sorular:
  • İş tablosuna bir türlü sığmayan bu projeyi nasıl hayata geçire bilirim?
  • Sıkıcı bir işi sizin için gerçek de ilginç olan, kalbinize yatan biruğraşıyla nasıl değiştirmek olur?
Her gün siz en azından, en azından bir sorun çözüm etmeli olursunuz. Ama sorunların - sadece bir tercih olduğunu anlayınca, bunu yapmak daha kolay olacaktır. Karar alma gerekliliğine başka onlarda korkutucu bir şey yoktur.
Fark etmez, siz nerede yaşıyorsunuz, nerede çalışıyorsunuz, birkaç partnerinizi var, dostlarınızın sayısı ne kadardır - sizi hep problem çözme kabiliyetinizi göre değerlendirecekler. Çünkü sorunlar bizlerin hepsi için aynı ölçüde engel olur ve herkesi bezikdirir. İnsanlar ise sıkıntıları hoşlanmamaktadırlar. Bu nedenle ne kadar çok sorun çözüm edebilirseniz o kadar az sıkıntılariniz olacak ve sizi çevreleyen insanlar kendilerini o kadar rahat hissedeceksiniz. Bundan herkes yutacak.

Böylece, problem çözme yeteneğini nasıl iyileştirmek olur?

1. Dikkatinizi sorunda değil, onun çözümünde yoğunlaştırın.

Neyrobioloklar kanıtlanmıştır: Eğer sorunun üzerinde takılıp kaldınızsa, beyin çözüm yolunu bulamıyor. Bu ona göre oluşur, siz sorun üzerinde dikkatinizi toplayanda, aslında negatif Ruh haline köklenirsiniz, bunlar sırayla bilinçte olumsuz duyguları çalıştırıyor. Ben demiyorum ki, zorlukları "görmezden etmek" gerekir, - bunun karşılığında çalışın ki, temkinliyinizi korumayı bilesiniz. Bu öncelikle sorunu çözmeye, daha sonra ise kendini suçlama ve dert çekmek yerine çıkış yolunun arayışına geçiş yapmaya izin verir. "Ne yolunda gitmedi" ve "Günah kimde" diye düşüncelerini sonraya saklayın.

2. Objektif olun

Tüm "mümkün çözüm yolları" nı gözden geçirmeye çalışın, hatta bazıları ilk bakışta çok saçma görünse bile. Size mümkün çözüm yolunu gösterebilecek, jet idrak tersini başlatmak için hiçbir düşünceden hemen vazgeçmeye değmez. Yani her bir fikri denemeye değer.
10 yıl boyunca kurumsal reklam sektöründe çalıştıktan sonra biz fark ettik ki, "herhangi bir fikir iyidir", bu brain storm (beyin fırtınası) veya diğer sorun çözme yöntemleri sırasında yaratıcı düşünce tarzına teşvik veriyor. Ne etmenizden bakılmaksızın, hiçbir zaman "saçma düşünceleri" gülmeyin, çünkü çoğu durumda tam saçma fikirler etkili çıkış yoluna ipucu veriyor.

3. Sorun hakkında tarafsız yargı yürüdün

Çalışın ki, sorunu vahim bir şey gibi kavramayasınız! Eğer düşünürseniz, aslında sorunun mahiyetini nedir? Bu sadece mevcut duruma karşı reaksiyondur. Sorun söyler, şuanda Neyse düz çalışmıyor ve yeni çözüm yolu bulmalısınız. Bu nedenle sorunları emossiyasız, tarafsız çözmeye çalışın, hiçbir değerlendirme yapmadan. Eğer yine de sorun kavramının üzerinde takılıp kalırsanız, bu sizde olumsuz duyguları dalgası yaratacak ve sorunun ani çözümüne çıkış yolunu izole edecek.

4. Zihniniz kaçınarak düşünün

Kendi düşüncelerinizin yönünü değiştirin, soyut ve kaçan düşünce tarzına tercih edin, kendinize daima bir fikri tekrar edin "Aynı bir deliği daha da derin kazarak, başka bir yerde yeni kuyu qazmış olmuyorsun". Yaşama tarzını değiştirmeye ve olaylara başka açıdan bakmaya, yeni formda etmeye çalışın. Kendi hedeflerinize tamamı ile ters kutuptan bakmaya deneyebilirsiniz. Hatta bu saçma seslense bile, yeni ve orijinal bir yaklaşım, bir kural olarak orijinal çıkış yolunun çözümüne teşvik veriyor.

5. Fırsat dili ile konuşun

Frazalarla konuşun: «peki eğer ...» ve «düşünün ki ...». Bu ifadeler bizim bilince yaratıcı düşünmek ve yeni çözüm yollarını teşvik sağlar.
Kapalı ve inkar parçacıklar taşıyan cümle ve ifadelerden kaçınmaya çalışın, örneğin: «Ben sanmıyorum ki ... »Veya« Bu düz değil, ama ... »

6. Her şeyi basitleştirin

Bilinçli varlık gibi, bizim her şeyi olduğundan daha şiddetlidir etmeye meyilliyimiz var. Sorunu genelleştirerek, onu sadeleştirmeye çalışın. Ek ayrıntıları kaldırın ve esas olana dönün. Gerçekten de sadece apaçık bir çözüm yolu bulmaya çalışın - sonuç sizi şaşkınlıklandira bilir. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, sadece fikirler çoğu durumda en verimli olabiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder