Neden hala zengin değilsiniz?


Bizlerden her biri en azından ömründe bir kez de olsa arzu edip, keşke onun da istediği, kalbinden geçen her şeyi alabilecek kadar parası olurdu, o şeyler almak istediğinde öncelikle onun fiyatına fikir vermek zorunda kalmazdı. Kaş kalbinden geçeni rahat edebilirdi.Hatta içinizden böyle "dengesiz" alış verişler geçmese de, hiç de her şeyi almak arzusunda olmasanız da, muhtemelen ne zamansa mali durumunuzun öyle değişmesi mümkün ki, işe gelerek kendi patronunuza onun hakkında ne düşündüğünüzü, bu yıllar boyunca yüreğinizde tıkaç gibi yığılıp kalan fikirleri düz onun yüzüne söyleyiniz. Çünkü herkes ne zamansa mucizevi şekilde, birdenbire aniden zengin olmak istiyor!

Bu makalede size kendi mali durumunuzu iyileştirmek ve kısa bir sürede mali özgürlüğüne doğru ilerlemek için bazı tavsiyeler vermek niyetindeyiz.

Bu ipuçlardan her birini dikkatle okuyun. Onları kendi örneğiyle deneyin, farklı taraflara dikkat edin ve acele etmeden onları kendi hayatınızda nasıl uygulayabileceğiniz hakkında düşünün.

1. Kendi mali sorunlarınızın çözülmesine daha çok zaman ayırın

Kendi paralarını gözaltında barındırmayan insanlar (gelirler ve giderler, emanetler, daima yeni gelir kaynakları yaratılması üzerinde çalışmak), zor ki ne zamansa zengin olabilsinler.

Eğer kişisel şirketi olan bir müdür gibi düşünmeli ve hareket etmelisiniz, her bir küçük ayrıntıya dikkat etmeli ve kendi ailenizdeki tüm finans akımlarını bizzat izlemelisiniz.

Denetim soruyu-siz son ne zaman aile toplantısında sizi bekleyecek masrafları müzakere ederek, aile bütçesini pilanlaşdırdiniz?

2. Kötü alışkanlıklardan kurtulun

Bizim alışkanlıkları hayatımızı düzenleyen, onun mahiyetini etkileyen çok önemli bileşen unsurlardan biridir. Eğer önce parayla çok aptalcasina davranmısınızsa (para konularında çok hatalar bulunduysanız), bu henüz o demek değildir ki, siz kendi davranışınızı değiştirmek yetmez.

Kendi adı davranışınızı (veya sadece birkaç alışkanlığı) değişerek, siz kendi mali rifahınızda büyük ölçüde ilerleme olabilirsiniz. Uzmanlar kaydeder ki, yeni «düzgün» para alışkanlıklarını şekillendirmek için toplam 21 gün gereklidir.

Denetim sorusu - lütfen, şimdiden söyleyin, sizin en faydalı ve en zararlı mali alışkanlıklarınız nelerdir.

3. Sizi yoldan çıkaracak şeyler ile mücadele götürün

Cazibeye kanmayın

Evet biz tüketim dünyasında yaşıyor, daima yeni ne ise alırız, ne ise tüketiyoruz. Çoğu durumda insanlar yeni şeylerin çoğunu krediye alır.

Zengin olmak için kendi isteklerini kontrol etmeyi başarmayı öğrenmek gerekir. Bizi tüm mümkün araçlarla-indirimler, ikramiye, çeşitli gösteriler, auksionlar, fuarlar ile yoldan çıkarı, deniz kıyısında egzotik tatil geçirmeye davet ediyor (ki siz buna layıksınız!), Düzenli olarak yeni elektronik qadjetler almaya sokmaktadırlar (Apple: «Biz edabazlığınız sayesinde milyarlar kazandık »).

Bununla ne yapılır?

Sadece bir değerli yeni eşyanın alınması ile yetinmek seçeneği size nasıl katkıda bulunur, siz bununla ne kadar çok tasarruf edebilir biləcəyinizin tanık olacaksınız. Yani bir defaya sadece bir pahalı eşya almak olur.

Örnek ile anlatalım: size oldukça önemli görünen «sonraki» Eşyayı aldıktan sonra 3-6 ay geçmesini bekleyin, sürenin sona ermesinden sonra kendinize böyle bir sorun, gerçekte bu Eşyayı almak size bu kadar önemliydi? Onun faydasını ne derecede hissediyorsunuz?

4. Üçte bir bölüm kuralını kullanın

Zengin olnağin en başarılı stratejilerin biri ise «Üçte bir bölüm kuralıdır."

Bu ne demektir? İstenilen bir bonus, maaş, ödülden veya ek gelirden üç de bir kısmı kenara koyarak, kendiniz için emanet fonu oluşturun. Diğer üç de bir bölümü kendisine harcayabilir görebilirsiniz. Öteki üç de bir ise yatırıma, vergilerin veya kredilerin ödenmesi gibi diğer harcamalara sarf edilebilir.

Bu strateji size ek masraflardan uzak durmaya imkan verecek, sizi gereksiz maliyetlere yol vermeye bırakmayacak. Ama Bodo Schäfer üç de biri değil, tam yarıyı emanet gibi saklamayı tavsiye ediyor, ama bu özellikle iradeli insanlar için kendini daha iyi faydalıdır.

5. Arkadaşlarım benim hakkımda ne düşünecektir (meslektaşlar, komşular, tanıdıklar)?

Halen çok sayıda insanlar aşırı pahalı apartmanda yaşıyor veya oldukça mükemmel makineleri sürerler. Ama aslında alınmış ipotek (veya kredi) onları çok kolayca iflas edebilir. Bana öyle geliyor ki, bu insanlar sadece kendi egolarını tatmin etmek amacıyla olanaklarının yol verdiğinden daha pahalı eşyalar alıyor, onlara prestij-nüfuz getiren eşyalardan uzaklaşmaktan korkuyorlar.

Onlar bu konuda-toplumun görüşünü aşırı önemsiyorlar, peki arkadaşlar, akrabalar veya iş arkadaşlarımız hakkımızda ne düşünecek, ne diyecekler. Eğer herkesin mali başarıları veya başarısızlıkları hakkında söylentiler gezdireceğinden yedek yapıyorsunuz? Buna göz koymayın, ne doğruysa onu yapın!

Kendi cebinize uygun olan makine veya konut almakla, kişisel servet yaratma fikrine daha iyi olacaksınız, onun gerçekleştirmek imkanlarınız artacak

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu ipuçlarından hangi kendi mali hayatınızda kolayca uygulayabilirsiniz? Peki onlardan hangisi size daha zor görünüyor?

Ve unutmayın ki, hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez (Monten). Karşınıza mutlaka hedef koyun ve ona doğru ilerleyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder