Beyinimizi nasıl maksimum kullanabiliriz?


1. Sabah saat 6'dan 7'ye - «pencere», bu faz uzun süreli hafıza maksimum gücü ile çalışıyor, bu süreçte elde edilen bilgi çok kolay benimsenir.

2. 8-den 9 a kadar mantıksal düşünme başlar, bu aynı zamanda hem akılda tutma - zihin, hem de analitik yetenek gerektiren herhangi faaliyet için en başarılı dönemdir.

3. 9-dan 10-a-bilgi ve istatistikleri ile iş için en uygun saatlerdir.


4. Öğleye doğru saat 11-den 12-ye entelektüel fonksiyonların etkinliği düşer, bu zaman dikkati nispeten eğlenceli şeye yöneltmek olur, örneğin müzik dinlemek.

5. 11-den 14.00 'e kadar olan süre boyunca kahvaltı edilebilir, yani bu bizim sindirim sisteminin en ayık olan zamanı, bu zaman alınan gıda daha iyi sindirilir ve benimsenir.

6. Saat 12.00 'dan 18.00' a kadar aktif işgücü için ideal zamandır. Daha geç saatlerde çalışmak insanın kendi beynini aşırı derecede yüklenmesine yol açıyor. Bu gerilimin ve yüklenmenin ilk belirtileri uykuya dalmakta zorluk çekmekte kendini gösteriyor.

7. Saat 21.00 dan 23.00 a kadar beynin ve sinir sisteminin tam dinlenme zamanıdır.

8. Saat 23:00 'dan 1-e kadar uykuda olduğunda, kayıp enerjinin etkin restorasyonu oluşur. Çin tıbbında bu enerjiye "TSI" denir, Hintli yoga uzmanları ise ona "Prana" diyorlar, modern bilim ise bunu sinir veya kas enerjisi adlandırır.

9. Saat 1'den 3'e kadar ise insan uykuda duygusal enerjiyi geri alıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder